چگونه و چطور از ماسک استفاده کنیم؟

چگونه و چطور از ماسک استفاده کنیم؟

امروزه استفاده از ماسک در جامعه ما به دلیل بحران آلودگی هوا که گریبان گیر بسیاری از شهرهای بزرگ و پرجمعیت کشور شده و روز به روز نیز در حال افزایش میباشد تقریبا رواج یافته است.

استفاده از ماسک برای مقابله با آلودگی هوا به صورت اختیاری می باشد و فقط در شهرهایی استفاده می شود که میزان آلودگی هوا در آن ها بیشتر از حد مجاز و قابل قبول تشخیص داده می شود. اما در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا استفاده از ماسک تقریبا به صورت اجباری و حتی به عنوان یک وظیفه و مسئولیت اجتماعی بین مردم رواج یافته است. استفاده از ماسک برای مقابله با آلودگی هوا چندان موثر نخواهد بود، مگر زمانی که ما به عنوان کسی که برای حفاظت از دستگاه تنفسی و در کل سلامتی خود از ماسک استفاده می کنیم قادر به تشخیص نوع درست ماسک انتخابی باشیم. به طور مثال اگر ما در معدن کار می کنیم باید از ماسکی استفاده کنیم که مناسب محیط و فضای سرپوشیده معدن باشد. هم چنین انتخاب نوع ماسک بستگی زیادی به اندازه و سایز آلاینده هایی دارد که ما باید خود را در مقابل آن ها محافظت نماییم.

در ارتباط با همه گیری ویروس کرونا و استفاده از ماسک نکات گفته شده در بالا اهمیت دارد با این تفاوت که در خصوص مقابله با ویروس کرونا تنها ابزار و راه چاره ای که بشر تا کنون توانسته از آن برای حفظ سلامتی خود بهره ببرد استفاده مداوم و درست از ماسک می باشد. در ارتباط با دو مورد گفته شده در بالا یعنی آلودگی هوا و کرونا و حتی سایر موارد نظیر اتاق های جراحی، کار در معادن و غیره که نیازمند استفاده از ماسک های مختلف هستند باید به این نکته توجه شایانی نشان داد. آن هم استفاده درست، صحیح و بجا از ماسک های مناسب است.

در واقع می توان گفت یکی از دلایل انتخاب یک ماسک مناسب طراحی و شکل ظاهری صحیح آن است به گونه ای که به خوبی بتواند صورت را پوشش دهد. یعنی ما باید بدانیم نحوه صحیح پوشاندن صورت با ماسک دقیقا چطور و چگونه است. ماسکی که روی صورت استفاده می کنیم نباید خیلی شل بسته شود به گونه ای که هوا به راحتی از گوشه های آن وارد نشود؛ این امر موجب به اثر شدن ماسک خواهد شد. روش صحیح استفاده از ماسک برای موارد گفته شده در بالا و سایر موارد استفاده از آن ها به این صورت است که باید ماسک تمام بینی و زیر چانه را به طور کامل پوشش دهد و قسمت منعطف پذیری که در بالای ماسک قرار دارد باید به طور کامل و صحیح روی بینی خم شود.

انواع ماسک برای حفظ سلامتی

ما می توانیم برای استفاده های مختلف انواع متفاوتی از ماسک ها را تهیه کنیم. ماسک ها تنوع زیادی دارند. در این جا ما به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

ماسک سه لایه کودک حیات

ماسک های پارچه ای و فیلتر دار. ماسک های پارچه ای بر حسب نوع پارچه ای که برای دوخت آن ها استفاده می کنند به چندین دسته قابل تقسیم هستند؛ مثل انواع یکبار مصرف سه لایه پزشکی، ماسک جراحی و ماسک کودک.

ماسک های فیلتر دار نیز با توجه به نوع فیلتر به چند دسته تقسیم می شوند. اگر در ساخت فیلتر از کربن فعال استفاده شود این نوع از ماسک ها خود دسته ی جدایی از ماسک های فیلتر دار را تشکیل خواهند داد. جنس و نوع فیلتر موجود، در آن دسته از ماسک ها که دارای فیلتر هستند اهمیت بالایی دارد. هم چنین انتخاب انواع فیلتر دار از سوی خریداران با استقبال بیشتری روبرو است زیرا این نوع کمک می کند شخص استفاده کننده به راحتی عمل تنفس را انجام دهد. ساده ترین ماسک ها، نوع پارچه ای آن ها هستند و پیشرفته ترین نوع آن ها نیز انواع فیلتر دار با کربن فعال و نانو می باشند.

بررسی های متعدد و مختلفی نشان می دهد که ماسک های معمولی و یک لایه توانایی بالایی برای مقابله با عوامل خارجی ندارند. در صورتی که انواع فیلتر دار، نانو و چند لایه بسیار موفق تر و بهتر عمل می کنند. چه در مقابل آلاینده های هوا و چه در برابر عوامل بیماری زا مثل ویروس کرونا. می توان گفت بهترین ماسک ها، انواع N95 می باشند.

این نوع، از نفوذ ذرات معلق به خوبی جلوگیری به عمل می آورند. علاوه بر این چون دارای چندین لایه بوده و همچنین از جنس نانو هستند؛ اجازه عبور ذرات گرد و غبار، میکروب‌ها و ویروس ها را نمی دهند.

البته در ارتباط با این که کدام یک از انواع ماسک ها مناسب تر و بهتر است نمی توان به طور قطعی نظر داد؛ زیرا هر نوع ماسک می تواند برای یک محیط خاص بهترین باشد. به طور مثال استفاده از ماسک های پارچه ای که در اتاق عمل توسط کادر پزشکی رایج است و بهترین نوع ماسک برای آن محیط و شرایط محسوب می شود قطعا برای استفاده کارگران معدن مناسب نیست. کارگران معدن به دلیل این که در معرض ذرات آلوده با قطر بسیار کم هستند حتما باید از ماسک های فیلتر دار و نانو استفاده کنند؛ به گونه ای که بتواند مانع ورود آن حجم عظیم از آلودگی و ذرات ریز ته نشین شونده در ریه و دستگاه تنفسی شود. نکته دیگری که در خصوص استفاده از انواع ماسک باید به آن توجه نشان داد، مدت زمان استفاده از آن به عنوان یک عامل محافظ است. ما باید بدانیم مدت زمانی که یک ماسک می تواند به حفظ سلامتی ما کمک کند چقدر است. هم چنین بدانیم آیا ماسک ما قابل شست و شو می باشد یا خیر و این که آیا فیلتر آن قابلیت تعویض دارد یا ندارد. به طور کلی باید بدانیم با این که ماسک های مختلف عملکردهای متفاوتی دارند و هر کدام از آنها مناسب مکان های خاصی هستند؛ اما هیچ ماسکی نمی تواند به طور کامل مانع از ورود عوامل خارجی مثل ذرات گرد و غبار، ویروس و غیره به بدن شود.