ویژگی ماسک 3 لایه پزشکی

ویژگی ماسک 3 لایه پزشکی

ماسک های خوب و با کیفیت بالا می توانند در پیشگیری و انتشار ویروس کرونا موثر باشند.  اما از آنجایی که  هر ماسکی نمی تواند برای پیشگیری و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا موثر باشد. استفاده از ماسک های سه لایه پزشکی با ویژگی ها و کیفیت بالا می تواند به همه افراد کمک کند تا نسبت به ویروس کرونا به میزان قابل توجهی ایمنی حاصل کنند.
بنابراین در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویژگی ماسک 3 لایه پزشکی استاندارد آشنا کنیم تا شما با اطلاعات بیشتری اقدام به انتخاب ماسک نمایید. اگر علاقه مند به اطلاعات کافی در این زمینه هستید، لطفا تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی ماسک 3 لایه پزشکی استاندارد

ماسک سه لایه پزشکی یکی از بهترین گزینه ها براي پیشگیری در شرایط کرونایی است.  این ماسک دارای سه لایه پارچه نبافته و از جنس اسپان باند می باشد.  لایه وسطی نیز از جنس ملت بلوچ بوده که نسبت به آب غیر قابل نفوذ است.

ماسک های سه لایه که در واقع همان ماسک های جراحی می باشد،  برای کادر درمان و افرادی که در دسترسی مستقیم با بیماران هستند،  یک پیشگیری کننده خوب می باشد.

همه افرا می توانند از آن استفاده کنند. به خصوص افرادی که دچار بیماری های دیابت و یا آسم  یا زنان باردار و کودک هستند.  زیرا این ماسک تا هفتاد درصد از میزان انتشار ویروس کرونا پیشگیری می کند.

برای آنکه بهتر از این ماسک پزشکی استفاده کنید،  لازم است تا حدودی با ویژگی های آن آشنا شوید.

ساختار ماسک سه لایه پزشکی

ماسک سه لایه جراحی یا پزشکی از سه پانل پارچه ای با جنس نبافته و پنبه ای مجزا تشکیل شده است.  دو لایه این ماسک از پارچه اسپان باند و لایه میانی ملت بلون می باشد.

پانل های مجزا در  این ماسک به صورت پرسی به هم وصل هستند.  افراد عینکی می توانند به راحتی از این ماسک استفاده کنند.

از ویژگی های مهم این ماسک پوشش دهی کامل صورت،  سبک بودن و عدم مه گرفتگی عینک می باشد.  همچنین به هنگام گذاشتن بر روی دهان و بینی هیچگونه تماسی با دهان نداشته و به وسیله فیکسری که بر روی بینی قرار دارد،  عمل اکسیژن رسانی نیز به راحتی انجام می گیرد.

این ماسک به دلیل لایه ملت بلون یک عایق نفوذ ناپذیر در برابر ویروس و عوامل آلاینده محیطی و ویروس ها است.  همچنین مانع انتشار و انتقال این عوامل آلوده کننده از هوا به سیستم دستگاه تنفسی می شود. جنس کش ماسک های پزشکی سه لایه از فول التراسونیک می باشد.

پارچه اسپان باند

خط تولید ماسک حیات

جنس این پارچه از پلی پروپلین است.  اسپان باند در واقع پارچه نبافته و یکبار مصرف بوده که به لایه سوزنی،  نبافته اسپان نیز معروف می باشد.

این پارچه متشکل از الیاف پرس و عدم تار و پودی چون نخ است،  که در ضخامت و وزن های مختلف تولید می شود.

از ویژگی های انواع مختلف پارچه های اسپان باند می توان به آب گریز و یا آب دوست بودن،  چاپ دار یا ساده،  آنتی باکتریال،  واتر پلوف یا ضد آب،  ضد یووی و لطافت آنها اشاره کرد که از مشخصه های اصلی آنها هستند.

همچنین چیزی که انواع پارچه های اسپان باند را از یکدیگر متمایز می کند،  علاوه بر موارد بالا،  وزن ( گرماژ)،  طول رول،  عرض و رنگ بندی آن می باشد.

دو لایه  اسپان باند در داخلی ترین و خارجی ترین پانل های ماسک های سه لایه استاندارد پزشکی برای محافظت و پیشگیری از انتقال عوامل ویروسی  قرار می گیرد. از این پارچه در تهیه کیسه های چای و بسته های نظامی نیز استفاده می کنند.

پارچه ملت بلون

پارچه ملت بلون

پارچه های ملت بلون در ماسک های سه لایه پزشکی دارای قابلیت هایی چون فیلتر کردن،  سد باکتریایی،  نسوز،  انعطاف پذیری و نرمی می باشد، که مایعات را نیز از خودش دفع می کند.

لایه ملت بلون همانند اسپان باند از خانواده پارچه های بی بافت نسوز است که مهم ترین نقش را در ماسک های بهداشتی به عنوان یک فیلتر دارا می باشد.

جنس پارچه ملت بلون متشکل از منسوجات نیافته فیلامنت های منقطع با ظرافت 1-5 میکرن که در طول های مختلف بوده، تهیه می گردد.

این پارچه در  فرآیند اکسترون تولید می شود.  به این صورت که پارچه های سنتی در این فرآیند مانند پنبه به هم بافته می شوند و بعد از طی مراحلی تبدیل به پارچه های غیر بافته از جنس پلی پروپلین می شود.

پارچه های ملت بلون در برابر شستشو قابل دوام نیستند.  با اینحال استفاده از آنها برای کاربردهای مقاوم است و بیش از یک بار هم نمی توان آنها را استفاده کرد.

کاربرد ملت بلون در تولید ماسک های سه لایه پزشکی

ویژگی ماسک 3 لایه پزشکی

ویژگی ماسک 3 لایه پزشکی

به دلیل مقاوم بودن این گونه پارچه ها در برابر عوامل آلوده در هوا،  استفاده از آن برای ماسک های سه لایه پزشکی می تواند به عنوان یک فیلترینگ برای عدم جذب و انتشار ویروس و باکتری مورد استفاده قرار گیرد.

همینطور با توجه به اینکه نسل جدید تولید شده از این پارچه ها قابلیت انعطاف پذیری،  تنفس و غیر سوزاندن را دارد.  به راحتی می توان از این پارچه ها در ماسک استفاده کرد.

این پارچه ها همچنین قابلیت تجزیه آسان،  غیر سمی و غیر تحریک کننده و قابل بازیافت را نیز دارا می باشند.  مشخصات فیزیکی این پارچه ها نیز وزن ( گرماژ) 15الی 100 و قابلیت جذب بیش از 15برابر وزن منسوج می باشد.

بسته بندی های ماسک سه لایه پزشکی حیاتجعبه ماسک سه لایه پزشکی حیات

پارچه های ترکیبی اسپان باند و ملت بلون به صورت همزمان با قرار گرفتن ملت بلون در بین لایه های اسپان باند با کیفیت عالی تولید و در پوشش های داخلی که ایندر برد بهداشتی بسته بندی می گردد.

برجسته ترین ویژگی بسته بندی های ماسک های حیات کیفیت بالا با تولید ممتاز می باشد.  از نمونه های این کیفیت می توان به تنفس پذیری و قابلیت نفوذ ناپذیی بالا در برابر مایعات و نیز قدرت جدا سازی ذرات ریز جامد و کاملا بهداشتی بودن آن اشاره کرد.