ماسک ویژه ناشنوایان

در این روزهای بحرانی کرونا افرادی همچون ناشنوایان با مشکلات زیادی در ارتباطات و حضور در اجتماع روبه رو هستند.

از این رو ماسک ویژه ناشنوایان با ویژگی ها و ساختار مناسب با شرایط این افراد به بازار عرضه شده که می تواند به ناشنوایان امکان برقراری ارتباط در جامعه دهد.

در این مقاله نیز قصد داریم تا شما را با ساختار و ویژگی های ماسک ویژه ناشنوایان آشنا کرده و بررسی کنیم.

چالش های ناشنوایان در دوران کرونایی

در این دوران که کرونا به شدت شیوع پیدا کرده، زدن ماسک یکی از ضروریات و ملزومات برای مدیریت کردن در این بحران می باشد. در این بین افرادی از جمله ناشنوایان هستند که با مشکلاتی در این باره دست و پنجه نرم می کنند.
از یک رو مشکلات مربوط به ناشنوایی و از طرفی ایجاد ارتباط با مردم و شغل و خرید و غیره، آنها را دچار چالش هایی نموده است. بنابراین بسیاری از شرکت های تولید کننده ماسک بر این فکر افتادند که ماسک هایی را مخصوص ناشنوایان تولید کنند، که امکان ایجاد ارتباط و حضور در اجتماع را برای این افراد هر چه آسان تر نماید.
زیرا که ناشنوایان هم از طریق اشاره و نیز لب خوانی مفهوم خود را به مخاطب انتقال می کنند، و ماسک های معمولی به دلیل آنکه کل دهان و بینی را می پوشاند، به فرد ناشنوا امکان برقراری و انتقال اطلاعات و مفاهیم و همچنین لب خوانی را در حین صحبت کردن نمی دهد.
ماسک های مخصوص ناشنوایان دارای ویژگی هایی متناسب با شرایط آنها ساخته شده و برای فرد ناشنوا امکان برقراری ارتباط راحت را فراهم می کند.

ساختار و ویژگی های ماسک ویژه ناشنوایان

این ماسک ها از ویژگی های خاصی برخوردار هستند. به طوریکه در جلوی دهان از ورقه های شیشه ای و یا طلق های شفاف برای لب خوانی بهتر استفاده شده و کاملا دهان و بینی صورت را پوشش می دهد.
جنس این ماسک ها از پارچه های ملت بلوچ و اسپان باند می باشد و دارای فیکسر روی بینی برای ثابت نگه داشتن ماسک است.
این ماسک ها با لوگو مخصوص ناشنوایان، توسط شرکت های تولید کننده ماسک ارائه می شود و با توجه به سن و شرایط افراد دارای طرح های گوناگون می باشد.

انواع ماسک های ویژه ناشنوایان

ماسک های ناشنوایان همچون سایر ماسک های معمولی نیز در انواع مختلف وجود دارد. ماسک های پارچه ای که همان ماسک های غیر پزشکی بوده و ماسک های پزشکی سه لایه که بهترین نوع ماسک هستند، نیز در دسته ماسک های ناشنوایان وجود دارد.
ماسک های پزشکی سه لایه با سه پانل اسپان بند و ملت بلون که نسبت به عوامل آلوده و معلق در هوا از جمله ویروس و باکتری نفوذناپذیر بوده و می تواند ناشنوایان را از خطر ابتلا به کرونا تا حد قابل توجهی ایمن کند.

ضرورت تولید و رواج ماسک های شفاف برای ناشنوایان

ماسک شفاف ویژه ناشنوایان

با توجه به اینکه در وضعیت قرمز و بحرانی کرونا در کشور، گذاشتن ماسک یک پیش گیری کننده ایمن محسوب می شود. از اینرو تولید و رواج ماسک های شفاف به خصوص با مشکلاتی که برای ناشنوایان در این شرایط بحرانی به وجود آمده است، لازم و ضروری می باشد.

به طوریکه آمار نشان می دهد در این دو سال اخیر بسیاری از افراد ناشنوا برای استخدام و شغل خود، در مکان هایی که ارتباط آنها با ارباب رجوع است دچار مشکل شده و ایمنی شغلی خود را از دست داده اند.
همینطور بسیاری از کارهای اداری ناشنوایان به دلیل همین شرایط بحرانی به تعویق افتاده و لاینحل باقی مانده است.
برای همین ناشنوایان مجبورند برای اینکه امنیت شغلی آنها و نیز ارتباطات شغلی آنها در جامعه به خطر نیست، از ابزار نوشتن استفاده کنند. که برای این افراد کمی سخت و در بعضی مواقع شرایط مقدور نیست.
به دلیل این موارد برخی از افراد ناشنوا خانه نشین شده و گوشه گیری را انتخاب کرده اند. این انزوا از اجتماع علاوه بر از دست دادن شغل و امنیت شغلی، باعث ایجاد افسردگی و عدم اعتماد به نفس برای آنها می شود.
بنابراین وجود ماسک برای این قشر افراد ناشنوا و کم شنوا می تواند حضور آنها را هر چه بیشتر در اجتماع پر رنگ تر کرده و به آنها امکان برقراری ارتباط با ارباب رجوع و انجام راحت تر کارهایشان را فراهم آورد.

مزایا و ویژگی های ماسک های ویژه ناشنوایان حیات

ماسک های حیات برای ناشنوایان دارای کیفیت و با طلق های شیشه ای است که به راحتی امکان لب خوانی را برای این افراد فراهم می کند.
در بعضی ماسک ها جمع شدن بخار دهان باعث می شود تا ناشنوایان نتوانند به راحتی با طرف مقابل لب خوانی کرده و یا حرف های او را از طریق حرکات لب متوجه شوند.
بنابراین در این ماسک ها از طلق ها و ورقه های شیشه ای استفاده شده است تا حدالامکان ناشنوایان بتوانند به راحتی منظور و کلام خود را از طریق لب خوانی به فرد مقابلشان بفهمانند.
همینطور پارچه های نبافته شده ملت بلون و اسپان باند باعث شده تا کیفیت این ماسک ها هر چه باکیفیت تر و کارآتر باشند. دیگر اینکه بند ماسک ها طوری است که به راحتی بینی و دهان را می پوشاند و مانع از اکسیژن رسانی صحیح نمی شود.
لازم به ذکر است که این ماسک ها با لوگو مخصوص ناشنوایان عرضه شده و برای شرایط سنی مختلف مدل ها متغیر می باشد.