زدن چند ماسک روی هم : یا زدن بیش از یک ماسک کارآیی را بالا می برد؟

زدن چند ماسک روی هم

امروزه ثابت شده که زدن ماسک می تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد. بنابراین هر گونه آلودگی و انتقال ویروس کرونا را می توان به وسیله ماسک خوب تا درصد زیادی پیشگیری نمود.

اما آیا زدن چند ماسک روی هم بر کارآیی آن می افزاید؟!

سوالی است که در این مقاله قصد داریم تا با توضیحاتی و ارائه نکاتی به پاسخ آن بپردازیم. لطفا اگر علاقه مند به دانستن اطلاعات در مورد این موضوع هستید ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

اهمیت استفاده از ماسک در دوران همه گیری کرونا و انواع آن

ماسک ها می تواند برای افرادی که در معرض بیماری کرونا هستند یک پیش گیری کننده خوب به حساب بیاید. اما زدن ماسک به تنهایی کافی نیست. بلکه شما باید در رعایت نکات بهداشتی و فاصله ایمنی از همدیگر نیز دقت لازم را انجام دهید.

اما آنچه که اهمیت گذاشتن ماسک را برای همه بالاخص کودکان و افراد کهنسال و بیمار و زنان باردار بیشتر می کند. در معرض بودن آنها با افراد در اجتماع است.
زیرا طبق آمار پزشکی معمولا سی درصد افرادی که مبتلا به کرونا و ناقل آن هستند، هیچ گونه علائمی از خود بروز نمی دهند. دیگر آنکه ویروس کرونا می تواند از طریق صحبت کردن بلند، سرفه عطسه و یا قطرات تنفسی به فرد دیگر منتقل شود.
فاصله ایمنی کمتر از دو متر نیز می تواند خطر بروز و انتقال ویروس را از فردی به فرد دیگر افزایش دهد. بنابراین باید همه افراد در زدن ماسک جدی بوده و نکات ایمنی در فاصله گذاری و بهداشت عمومی را رعایت کنند.
برای آنکه بتوانید از ماسک برای پیشگیری بیشترین کارآیی و استفاده را داشته باشید، نوع و جنس ماسک بسیار اهمیت دارد. شما صرفا باید از ماسکی استفاده کنید که بتواند از کیفیت خوبی برخوردار بوده و جنسی باشد که مانع از ورود ویروس به حلق و بینی و دهان شما شود.

آیا زدن چند ماسک روی هم می تواند در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا موثر باشد؟!

ماسک ها به خودی خود نمی توانند در جلوگیری از ایجاد بیماری کرونا موثر باشند. بلکه با زدن ماسک به طور صحیح می توان از انتشار ویروس در هوا و انتقال آن به شخص دیگر جلوگیری کرد. قبل از زدن هر نوع ماسکی باید ابتدا دست ها را خوب شسته و سپس اقدام به زدن ماسک کنید.
اینکه زدن ماسک بیش از یک عدد نه تنها نمی تواند باعث کارآیی آن را بالا ببرد، بلکه بر اساس گفته های محققین و برخی پزشکان باعث عدم اکسیژن رسانی صحیح نیز می شود.
زیرا که بازدم حامل مقدار زیادی دی اکسید کربن است و چنانچه راه های خروج آن توسط گذاشتن چند ماسک بر روی دهان و بینی مسدود شود، سیستم تنفسی فرد دچار مشکل می شود. بنابراین به جای اینکه چند ماسک را یکجا استفاده کرده، دقت کنید که ماسکی که استفاده می کنید مرغوب بوده و بتوانید به راحتی نیز نفس بکشید.

برای پیشگیری و عدم مشکلات تنفسی باید از چه ماسکی استفاده کرد؟

برای اینکه یک ماسک کارآیی بالایی داشته باشد،  باید جنس آن طوری باشد که علاوه بر آنکه مانع انتشار ویروس می شود،  کار اکسیژن رسانی را نیز راحت تر انجام دهد. همینطور این ماسک ها دارای  سه لایه با پارچه های غیر قابل نفوذ عوامل و ذرات معلق در هوا می باشند.

پارچه هایی از جنس اسپان باند ( یک پارچه نیافته و نسوز و یکبار مصرف با ضخامت و وزن های مختلف) و ملت بلون (  پارچه ای از منسوجات نبافته متشکل از فیلم منت های منقطع با خاصیت نفوذ ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات)، که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند.

در ماسک های مرغوب از اسپان باند در داخلی ترین و بیرونی ترین لایه ماسک استفاده کرده و جنس لایه میانی نیز از ملت بلون می باشد. ماسکی با لایه هایی از جنس اسپان باند و نیز ملت بلون خاصیتی ضد باکتریایی و فیلتر کردن،  همچنین ضد آب و لطیف و آب دوست و بسیاری مزایای دیگر را نیز دارا می باشد.

ماسک ها انواع مختلفی دارند، که به صورت پزشکی و غیر پزشکی عرضه می شود. تمامی ماسک های ارائه شده نیز شامل این دو گروه شده که برای هر فردی در هر سنینی می تواند مناسب باشد.
از مدل های جراحی، سه لایه پزشکی و پارچه ای و ماسک کودک و غیره که می توان در این دو دسته تقسیم بندی کرد.

ماسک جراحی

ماسک جراحی حیات

این ماسک ها برای محافظت سیستم تنفسی از ذرات معلق در هوا، ویروس ها و باکتری ها تهیه می شوند. اما کارآیی به مانند ماسک های N95 یا FFP را ندارند، و از محافظت کمتری برخوردارند، و مانع از پاشیدن بزاق دهان و همچنین جلوگیری از انتقال ویروس توسط عطسه و سرفه در هوا می شود. اما با این وجود با لمس دست می تواند به راحتی آلوده شده و نمی توان از آن بیش از یکبار استفاده کرد.
انواع ماسک جراحی شامل سه لایه بند دار، ماسک جراحی ساده، دنتال، ایزوله، جراحی سه بند، فیلتر دار و غیره می باشد، که همه ماسک های جراحی برای استفاده مناسب نیستند. این ماسک ها در سه رنگ سبز، آبی و سفید به بازار عرضه می شوند.

ماسک سه لایه پزشکی

ماسک سه لایه پزشکی حیات

این ماسک ها نیز همانطور که از اسمشان پیداست دارای سه لایه هستند، و دارای انواع مختلف می باشند. این نوع ماسک از جمله ماسک های پزشکی و جراحی می باشد، دو لایه این ماسک از جنس ضد آب می باشد که بیرونی ترین و داخلی ترین لایه آن از جنس اسپان باند، و لایه میانی از جنس ملت بلون است.
بهترین ماسک برای پیشگیری از لحاظ انتشار و انتقال ویروس به لحاظ نوع جنس و کارآیی هستند که بعد از هر بار استفاده باید آن را به دور انداخت.

ماسک های سوپاپ دار و یا فیلتر دار

این نوع ماسک ها تا حدود زیادی تمام مواد آلوده و ذرات معلق اعم از ویروس و باکتری و غیره موجود در هوا را فیلتر و تصفیه می کند.
از انواع این ماسک ها FFP2 و N95 و KN95 می باشد. تفاوتی که این ماسک ها با سایر روبندهای صورت دارند در استاندارد تولید شدن آنهاست.
اما مشکلی که در ماسک های فیلتر دار وجود دارد، اینکه به هنگام بازدم هوا را به خارج انتشار می دهد و چنانچه فردی مبتلا به کرونا بوده و از این ماسک ها استفاده کند باعث آلودگی هوا به وسیله این ویروس می شود.

ماسک های پارچه ای

این ماسک ها از نوع پارچه ای معمولی و سه لایه و دو لایه می باشد. که بیشتر جنبه مد و تزیینی دارد. ولی می توان برای پیشگیری از ویروس کرونا از آن نیز استفاده کرد.
در مواقعی که شیوع کرونا زیاد بوده و فرد در تماس با افراد بیمار و یا ناقل نیست گذاشتن این ماسک ها مانعی ندارد. اما اگر فرد در دسترس مستقیم با افراد ناقل و یا بیمار می باشد، و برای موثر بودن هر چه بیشتر این نوع ماسک ها توصیه می شود تا از نوع دو لایه و یا سه لایه آن استفاده شود.
با وجود اینکه در استفاده از نوع ماسک هیچ اجبار و توصیه ای نیست اما بهتر آن است که فرد از ماسکی با جنس سه لایه و دارای ویژگی های گفته شده استفاده کند، که می تواند تا 70 درصد از انتشار و انتقال ویروس جلوگیری نماید.