تشخیص ماسک تنفسی استاندارد از تقلبی

برای جلوگیری از ویروس کرونا یا آنفولانزا یکی از بهترین راه ها استفاده از ماسک تنفسی مانند ماسک سه لایه پزشکی یا ماسک جراحی بنددار است. اما نکته ی مهمی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید اصلی یا تقلبی بودن ماسک است. برای تشخیص ماسک تنفسی استاندارد از تقلبی راه های گوناگونی وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم مهم ترین روش های تشخیص ماسک یا کیفیت و استاندارد را از ماسک های تقلبی بیان کنیم. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید از ماسک استفاده کنیم ؟

امروزه  بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی ازجمله ویروس کرونا ، آنفولانزا و جلوگیری از ورود ذرات معلق به بدن استفاده از ماسک های تنفسی است. از انواع ماسک های یک‌بار مصرف می‌توان به ماسک های سه لایه پزشکی و ماسک های جراحی بنددار اشاره کرد. این ماسک ها از سه لایه تشکیل شده اند. دو لایه بیرونی این ماسک ها پارچه اسپان باند و لایه درونی از جنس ملت بلون است که وظیفه فیلتر را برعهده دارد و اجازه ورود گرد و غبار و عوامل بیماری زا را به بدن نمی‌دهد و همچنین بلعکس اجازه خروج آب دهان فرد بیمار را به بیرون نمی‌دهد.

روش تشخیص ماسک تنفسی با کیفیت و استاندارد از ماسک تقلبی

از مهم ترین مواردی که در هنگام خرید ماسک باید به آن توجه کنید تقلبی یا استاندارد بودن ماسک است. جهت تشخیص ماسک تنفسی با کیفیت و استاندارد از ماسک تقلبی چند راه وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

بسته بندی محصول

بسته بندی ماسک از موارد مهمی است که باید قبل از خرید به آن توجه کنید. در بسته بندی بیرونی محصول باید توجه بفرمایید که ماسک مورد تایید سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی باشد. اظلاعات محصول شامل جنس لایه های استفاده شده در ماسک از جمله اسپان باند و میزان گرماژ ملت بلون به درستی درج شده باشد.

جعبه ماسک سه لایه پزشکی حیات

محصول باید تاریخ تولید و انقضا داشته باشد. محصول باید دارای شناسه ثبت باشد و مجوز های لازم در زمینه تولید و توزیع ماسک های تنفسی را کسب کرده باشد. برای اطمینان بیشتر جهت تهیه محصول باکیفیت بهتر است خرید خورد را از سایت حیات انجام دهید.

دیدن ماسک !

در این حالت کافیست ماسک را در مجاورت نور قرار دهید. و سه لایه آن را از هم جدا کنید. اگر هر سه لایه ماسک را با دستان خود حس نکردید این ماسک تقلبی است. البته سه لایه بودن ماسک به تنهایی گواهی بر اصالت کالا و استاندارد بودن آن نیست. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عدم نفوذ پذیری در مقابل آب

لایه های بیرونی ماسک از جنس پارچه اسپان باند طراحی شده که ضد آب است. برای انجام تست اصالت کالا در این روش کافیست مقداری آب را روی ماسک بریزید ، اگر ماسک خیس شد یا آب از لایه های آن عبور کرد ، ماسک شما تقلبی است !

ماسک استاندارد آتش نمی‌گیرد !

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم ماسک های پزشکی و جراحی بنددار از سه لایه اسپان باند و ملت بلون  (Melt blown) تشکیل شده است.. لایه میانی ملت بلود غیر قابل اشتعال است. جهت بررسی اصل بودن ماسک کافیست لایه میانی ماسک را آتش بزنید اگر شعله ور شد ماسک شما تقلبی است و اگر آب شود یعنی ماسک استاندارد است.

خاصیت الکترواستاتیک

لایه میانی ملت بلون ماسک که وظیفه فیلتر ورودی و خروجی را بر عهده دارد دارای خاصیت الکترواستاتیک است. درصورتی که دستتان را روی این لایه بکشید خاصیت الکترسیته را احساس خواهید کرد. اگر حس نکردید ماسک شما تقلبی است !

خاصیت جذب ملت بلون

لایه میانی (ملت بلون) از اصلی ترین بخش های یک ماسک سه لایه است. مهم ترین وظیفه این لایه فیلتر کردن ترشحات دهان فرد بیمار یا جلوگیری از ورود ویروس و میکروب به بدن شخص است. این لایه قابلیت جذب بالایی دارد. برای درک اصالت ماسک کافیست سعی کنید با لایه میانی مایعات را جذب کنید. اگر جذب نشد یا به راحتی جذب نشد ماسک شما تقلبی است !

فوت کنید!

ماسک های سه لایه پزشکی و ماسک های سه لایه جراحی بنددار دارای خاصیت التراسونیک هستند و مانع از عبور ویروس و باکتری از آن می‌شود. برای اطلاع از اصالت ماسک شمعی را روشن کنید و در مقابل صورت خود قرار دهید و در آن بدمید. اگر شمع خاموش شد ماسک شما تقلبی است.

نتیجه گیری

امروزه باتوجه به همه گیری بیماری های تنفسی و  افزایش تقاضای ماسک تعداد ماسک های تقلبی نیز در بازار رو به افزایش است. در این مقاله سعی کردیم شما را با روش های مختلف تست اصالت و استاندارد ماسک های سه لایه آشنا کنیم تا در نهایت خریدی یا کیفیت و مطمئن داشته باشید.

در ویدئوی زیر مراحلی از تست اصل یا تقلبی بودن ماسک انجام شده که شمارا به تماشای ان دعوت می‌کنیم.