کرونا: بهترین ماسک برای بهبود سیستم تنفسی و ایمنی در دوران کرونا

کرونا

با شیوع کرونا یکی از چیزهایی که می تواند ما را در برابر این بیماری ایمن و محافظت کند، استفاده از ماسک خوب است.

اما اینکه چه نوع ماسکی می تواند برای جلوگیری از بیماری کرونا برای افراد در هر سنی مناسب باشد، موضوعی است که در این مقاله قصد داریم تا به آن بپردازیم.

لطفا با ما همراه باشید…

استفاده از ماسک در دوران کرونا

گسترش ویروس کرونا همه را وادار می کند تا حدالامکان از ماسک بیرون رفتن و فعالیت های خود در اجتماع استفاده کنند. زیرا که ماسک تا حدود زیادی از اشاعه ویروس و مبتلا شدن فرد به کرونا جلوگیری می کند.
اما برای عده ای این سوال پیش می آید که بهترین ماسک برای استفاده چیست؟، که جواب به این سوال تا حدود زیادی بستگی به شرایط و محیطی که در آن زندگی می کنید دارد.
به عنوان مثال اگر شما در محیطی زندگی می کنید که شیوع کرونا گسترش زیادی دارد ولی علائم آن را ندارید می توانید از ماسک های پارچه ای که به اصطلاح به آن صورت پوش نیز می گویند استفاده کنید. این ماسک ها غیر پزشکی بوده و همه افراد می توانند از آن به طور صحیح استفاده کنند.
برای استفاده از ماسک های پزشکی به دلیل آنکه به دلیل گسترش شیوع کرونا در معرض کمبود قرار گرفته است، زمانی توصیه می شود که خود یا یکی از افراد خانواده و نزدیکان و اطرافیانتان در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا باشد ( منظور افراد بالای شصت سال، افرادی که از بیمار کرونایی مراقبت می کنند، بیماران دیابتی. و غیره).

بهترین ماسک در زمان کرونا

با توجه به اطلاعاتی که در بالا به آن ذکر شد استفاده از ماسک های پارچه ای می تواند، تا حدود زیادی فرد را از مبتلا شدن به ویروس کرونا پیشگیری کند. البته بستگی به این دارد که از چه نوع ماسک پارچه ای استفاده کرده و طرز صحیح استفاده از آن را نیز بدانید.
ماسک های پارچه ای مواد سازنده متنوع و مختلفی دارند. که تاثیر آنها به تعداد لایه ها و طرز استفاده آنها بستگی دارد.
بهترین ماسک پارچه ای از سه لایه تشکیل شده است که از ورود هر گونه ویروس به درون بدن و سیستم تنفسی جلوگیری می کند.
این لایه ها به ترتیب شامل داخلی ترین لایه که از جنس پنبه و یا ماده جذب کننده است. لایه میانی غیر جاذب و از جنس پلی استر یا ترکیب پلی استری، و لایه خارجی نیز غیر جاذب و پلی استری می باشد.

نحوه استفاده صحیح از ماسک

استفاده ناصحیح از ماسک می تواند به همان اندازه ماسک نزدن در ایجاد و انتقال ویروس کرونا موثر باشد.
بنابراین بهتر است قبل از زدن و یا برداشتن ماسک حتما دست هایتان را با آب و صابون بشویید. این کار باعث می شود تا علائم انتقال و شیوع به حداقل برسد. همینطور اطمینان حاصل کنید که ماسکی که به صورت می زنید سوراخ و یا پارگی نداشته و نیز کاملا تمیز باشد.
دیگر آنکه ماسک را روی صورت طوری قرار دهید که تمام چانه، بینی و دهان شما را بپوشاند. همچنین بتوانید به راحتی تنفس کنید ( برای تنفس بهتر از گره زدن یا استفاده از ماسک های غیر استاندارد خود داری نمایید).
در زمان پوشیدن ماسک نیز دقت کنید اگر کثیف یا مرطوب شد آن را فورا عوض کرده و از ماسک دیگری استفاده کنید.
به هیچ وجه نباید ماسک را زیر چانه و بینی بکشید، زیرا این کار نه تنها باعث می شود که خطر ابتلا کمتر شده بلکه ریسک ابتلا را نیز بالا می برد. همینطور زمانی که ماسک را به صورت زده آید هرگز با دست لمسش نکنید.
برای دوباره استفاده کردن ماسک در طول روز بهتر است در کیفتان کیت هایی تمیز داشته باشید، و یا اینکه از کیف هایی تمیز برای گذاشتن ماسک استفاده کنید. برای برداشتن ماسک نیز لازم است تا از بند یا کش آن ماسک را برداشته و دست ها را قبل از برداشتن ماسک بشویید.
لازم به ذکر است که ماسک های پزشکی یکبار مصرف هستند و نباید دوباره از آنها استفاده کرد.
نتیجه گیری
ماسک ها با توجه به جنس و انواعی که دارند می تواند تاثیر های متفاوتی داشته باشد. اما آنچه که مهم است استفاده صحیح از ماسک و انتخاب درست برای ماسک های مرغوب و با کیفیت است.
با اینحال استفاده از ماسک می تواند تا حدود زیادی درصد انتقال بیماری کرونا را کاهش داده و به روند درمان و بهبود نیز کمک کند. منوط به آنکه از ماسک های خوب با جنسیت مرغوب استفاده کرده و بدانید که رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک جزو ضروری ترین روش های پیشگیری و ایمنی فرد از مبتلا شدن به بیماری است.